Sauna i sanarium

Sauna i sanariumO kąpieli saunowej

Już najwcześniejsze kultury znały lecznicze oddziaływanie procesu pocenia się. Ogień, kamienie i czas - tak mniej więcej należy wyobrazić sobie początki sauny. Tak rozpoczęła się tradycja, którą Grecy i Rzymianie kultywowali i która dotrwała do naszych czasów. Dzisiaj kąpiele saunowe rozpowszechnione są jak nigdy i są niezwykle lubiane. Jedną z przyczyn jest ożywcze i odprężające działanie tej formy kąpieli. Już po kilku minutach spędzonych w saunie zapomniany zostaje pracowity dzień. Dzięki kąpieli możemy wyłączyć się, zrelaksować i nabrać nowych sił. Kąpiel saunowa przywraca równowagę cielesną i duchową. Przy całej radości z wylewania potów, w trakcie pogaduszek podczas kąpieli saunowej przyczyniacie się Państwo do poprawy swojej sprawności fizycznej. Kąpiel saunowa wzmacnia bowiem odporność i krwioobieg oraz pielęgnuje skórę. Nie jest to więc niezwykłością, że tradycja kąpieli saunowych dotrwała do dzisiaj - i ciągle odżywa.

O kąpieli parowej - Sanarium

Kąpiel parowa sięga starożytności. Znali ją już Grecy, a u Rzymian była ona stałym komponentem kultury kąpielowej. Nawet jeszcze dzisiaj forma tej kąpieli jest w swojej pierwotnej formie spotykana pod różnymi nazwami od Turcji po północne regiony Rosji.
Bez wątpienia kąpiel parowa jest lubiana, a przede wszystkim zdrowa. Jest to przyjemna kąpiel wypotna, podobnie jak sauna, ale w zupełnie innym klimacie. Klimacie nie tak gorącym ale znacznie wilgotniejszym, a mimo to o porównywalnym oddziaływaniu jak sauna. Dla wielu akurat te niższe temperatury kąpieli pomiędzy 43 - 46 stopni i wilgotności względnej rzędu 100 % to idealne warunki do odprężenia. Ale nie tylko w tym wypadku, ta gorąca para jest szczególnie dobra na choroby dróg oddechowych i dolegliwości reumatyczne. Również ci, którzy przywiązują wagę do ładnej skóry potrafią docenić wilgoć i ciepło kąpieli parowej. Ona odmładza, oczyszcza i ożywia skórę.

Sauna i sanarium - kolorowe światłoO kolorowych światłach - System oświetlenia firmy KLAFS

Barwy wprowadzają w saunie nie tylko urozmaicenie. Można je również stosować w sposób jak najbardziej ukierunkowany na odpowiedni nastrój. A mianowicie nastrój w którym Wy albo Wasi goście najlepiej się odprężają. Na ogól poszczególnym barwom przypisuje się następujące oddziaływanie:
 
  • Barwa czerwona pobudza i stymuluje dodatkowo siły żywotne.
  • Niebieska natomiast jest raczej zimna i idealna do odprężenia do marzeń i do pozostawiania swoim myślom swobodnego biegu.
  • Barwa żółta stwarza letnie nastroje i gorącą niczym nie obciążoną atmosferę.
  • Zielona nadaje się szczególnie do odprężenia i wypoczynku i przyczynia się do kompleksowej regeneracji.
 
Sauna i sanarium - KalfsW barwnym systemie oświetlenia firmy Klafs zabudowane są 4 specialistyczne lampy podciśnieniowe w odcieniach : czerwonym, niebieskim, żółtym i zielonym. Barwy światła uzyskiwane są poprzez specjalny skład mieszaniny gazów, a nie poprzez powierzchniowe lakierowanie. Poprzez układ sterowania możecie Państwo ustawić pożądaną barwę. Włączanie kilku lamp równocześnie daje możliwość uzyskania kolejnych barw, a dzięki temu uzyskanie nowego oddziaływania i nastroju.